Opis

 

NOC WRZESZCZA
W GARNIZONIE KULTURY 2018

 

Noc Wrzeszcza to wydarzenie, które poprzez działania historyczne, artystyczne i edukacyjne zgłębia dzieje i specyfikę jednej z najstarszych dzielnic Gdańska.

 

Kulturowe i architektoniczne bogactwo Wrzeszcza interesuje zarówno mieszkańców dzielnic, jak i architektów, historyków, ale też osoby przyjezdne i turystów. Dzielnica, wcześniej funkcjonująca jako niezależna miejscowość, w 2018 roku obchodzi 755 lat istnienia. Historia ta udokumentowana jest w wielu źródłach, ale zachowała ją przede wszystkim architektura - Wrzeszcz jest jednym z miejsc, które w Gdańsku uniknęło ogromnych zniszczeń II Wojny Światowej.

 

Dlatego druga edycja Nocy Wrzeszcza w Garnizonie Kultury będzie koncentrować się wokół poznania i doświadczenia architektury. To dzielnica różnorodna pod względem stylów architektonicznych - spotyka się tutaj zabudowa przedwojenna, poniemiecka z wieloma zachowanymi zabytkami, a także nowe osiedla mieszkaniowe powstałe w latach 50. i 60., obiekty budowane w stylu socrealistycznym oraz współczesna architektura mieszkalna i biurowa. Garnizon Kultury łączy te wpływy - znajdują się tu dawne, odrestaurowane budynki jak i nowe obiekty, a wszystko to w otoczeniu złożonej architektonicznie tkanki miejskiej.

 

Wydarzenie odbędzie się po raz drugi w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów w różnych obiektach i przestrzeniach na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku

 

PROGRAM:

 

15:00 Warsztaty szycia dla seniorów (Koty na płoty)

17:30-19:30 Spacer architektoniczny po Wrzeszczu (Start: pomnik ks. Bronisława Komorowskiego)

18:00-23:00 Zwiedzanie browaru (Vrest, obowiązują zapisy)

19:30 „Wrzeszcz przemian. O architekturze i społeczeństwie” - panel dyskusyjny (Sztuka Wyboru, sala kolumnowa)

21:00 „Detale architektoniczne Wrzeszcza” - wernisaż wystawy (Sztuka Wyboru)

22:00 “Reality disappears after walk” - występ Dzikistyl Company (Klub Garnizonowy, obowiązują zapisy)

23:00 Marsebo - koncert (Stary Maneż)

 

WYDARZENIA:

 

Teatr tańca Dzikistyl Company “Reality disappears after walking

Klub Garnizonowy, g.22:00, obowiązują zapisy

 

Dzikistyl Company, założony przez Wiolę Fiuk i Patryka Gackiego to teatr, który poszukuje równowagi między tańcem fizycznym a ruchem codziennym. Ich twórczość łączy nie tylko elementy odmiennych stylów tańca (balet, taniec współczesny, breaking), ale także różnorodne treści oparte na poszukiwaniu kontekstów, w których funkcjonują. Ruch interesuje ich jako świadoma kompozycja, a w swoich spektaklach podejmują problematykę społeczną oraz komentują wydarzenia współczesne. Współpracowali m.in. z Adamem Nalepą, Jakubem Roszkowskim, Adamem Orzechowskim i Zbigniewem Brzozą.

Punktem wyjścia do występu przygotowanego specjalnie na Noc Wrzeszcza 2018 są przemiany architektoniczne, jakie zaszły we Wrzeszczu od ostatnich dziesięcioleci XIX wieku po czasy współczesne. „Reality disappears after walk” to projekt site-specific, dedykowany przestrzeni Klubu Garnizonowego, dawnego Kasyna 1. Pułku Przybocznego Czarnych Huzarów. Artyści dokonując eksploracji tego miejsca, wchodzą z nim w dialog, zwracając uwagę na jego architekturę i historię, ale też potencjał, jaki w sobie skrywa.

Występują: Wiola Fiuk, Patryk Gacki, Tomek Kurek, Monika Pawłowska / Choreografia: Wiola Fiuk, Patryk Gacki / Koncept i reżyseria: Patryk Gacki

 

Wystawa “Detale architektoniczne Wrzeszcza”

Sztuka Wyboru, galeria, wernisaż, g. 21:00

Wystawa czynna od Nocy Wrzeszcza do 31 maja

 

Wystawa jest zwieńczeniem warsztatów fotograficznych prowadzonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gdańsk przez Agnieszkę Piasecką, przy wsparciu merytorycznym Katarzyny i Jakuba Szczepańskich (Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza). Spotkania polegały na udokumentowaniu na papierze zabytkowych elementów wrzeszczańskiej architektury przy użyciu cyjanotypii, starodawnej techniki fotograficznej. Ich celem jest zwrócenie uwagi i ocalenie od zapomnienia zabytkowej architektury Wrzeszcza.

 

Architektoniczna mapa Wrzeszcza

Mapę można odebrać podczas spaceru po Wrzeszczu, podczas Nocy Wrzeszcza w obiektach Starym Maneżu i Sztuce Wyboru oraz w Kolonii Artystów, Klubie Ziemia i Kurhausie

 

Magda Danaj znana jest z licznych prac i ilustracji, a najbardziej z cyklu Porysunki, w którym tworzy proste prace o życiu. Projektuje okładki, plakaty, książki, torby, wydaje kalendarze ścienne i biurkowe, na co dzień jest także rezydentką WRZEpracowni. Na Noc Wrzeszcza przygotuje we współpracy z Katarzyną i Jakubem Szczepańskim autorską mapę, będącą przewodnikiem po architektonicznych punktach znajdujących się we Wrzeszczu.

 

Koncert Marsebo

Stary Maneż, g. 23:00

 

Marsebo to nowy zespół na polskiej scenie alternatywnej. Marsija, wokalistka i ilustratorka współtworzy zespół Loco Star, współpracowała m.in. ze Smolikiem, Foxem, Danielem Bloomem czy Silver Rocket. Ebola Ape to producent muzyki, tworzący osobliwą wersję trip-hopu i dubu. Ich wspólnie stworzone kompozycje tworzą barwny i intrygujący świat, do poznania którego zapraszają słuchaczy, stopniowo publikując tajemnicze teledyski. Niezwykły klimat udziela się dzięki zmysłowej barwie głosu Marsiji i śpiewanym przez nią tekstom. W warstwie instrumentalnej pojawiają się gitary, klarnet i saksofon, a poprzez elektronikę i bity, zespół czerpie z takich nurtów jak r’n’b, trip-hop i dub techno.

 

Architektoniczny spacer po Wrzeszczu Dolnym

Start, g. 17:00 / Start: pomnik ks. Bronisława Komorowskiego, koniec trasy: Garnizon Kultury

 

Tegoroczny spacer przygotowany na Noc Wrzeszcza poprowadzi nas szlakiem interesującej architektury, na podstawie mapy opracowanej przez Katarzynę i Jakuba Szczepańskich, a zilustrowanej przez Magdę Danaj. Podczas spaceru poznamy historię architektonicznych zabudowań, ich zmieniających się funkcji, a także zobaczymy omijane i nieznane często zakątki. Przewodnikiem spaceru będzie Arkadiusz Zygmunt.

 

Warsztaty szycia dla seniorów

Koty na płoty, warsztaty, g. 15:00

 

Koty na płoty to kursy szycia dla dzieci i dorosłych oraz unikalne zabawki szyte ręcznie z naturalnych materiałów. Na Noc Wrzeszcza przygotują razem z seniorami  torby zdobione metodą patchwork confetti. Barwne obrazki na torbach będą nawiązywały do elementów architektury wrzeszczańskiej, a także samych budynków będących “ikonami” Wrzeszcza.

 

„Wrzeszcz przemian. O architekturze i społeczeństwie” - panel dyskusyjny

Sztuka Wyboru, sala kolumnowa, g. 19:30

 

Punktem wyjścia do dyskusji będzie różnorodność architektoniczna Wrzeszcza, a także jej wpływ na kształtowanie się tutejszej przestrzeni i tkanki społecznej przez pryzmat urbanizacji i rewitalizacji na przestrzeni ostatnich dekad. Chcemy z różnych perspektyw przyjrzeć się zmieniającej się dzielnicy i temu, jak w przyszłości może wyglądać. Zaproszeni goście zaprezentują krótkie wystąpienia, a później wezmą udział w dyskusji.

Prof. Jacek Dominiczak (Akademia Sztuk Pięknych) opowie o swojej idei miasta dialogicznego, którą rozwija od niemal dwóch dekad, w kontekście Wrzeszcza. Tomasz Janiszewski (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej) skupi się na tkance społecznej Wrzeszcza przez pryzmat zmian urbanizacyjnych i rewitalizacyjnych. Architekt Marcin Woyciechowski (szef pracowni projektowej Grupy Inwestycyjnej Hossa) opowie o procesie rewitalizacji Garnizonu we Wrzeszczu. Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska (Gazeta Wyborcza)

 

Zwiedzanie browaru Vrest

Browar Vrest, g. 19:00-23:00, grupy dziesięcioosobowe wchodzą co 30 minut

Zapisy: info@starymanez.pl (do 18.03 do g. 15:00)

 

Znajdujący się w Starym Maneżu Browar Vrest z powodzeniem przywraca we Wrzeszczu tradycje piwowarstwa, które od samego początku były częścią krajobrazu dzielnicy. W ramach Nocy Wrzeszcza w Garnizonie Kultury zapraszamy na wieczorną wycieczkę z komentarzem piwowara oraz spotkanie z kulturą rzemieślnictwa. Będziecie mieli okazję poznać browar od przysłowiowej podszewki i porozmawiać z piwowarem Browaru Vrest na temat tajników warzenia piwa: tych dotyczących procesu produkcji, używanych surowców, jak również legend miejskich związanych z piwem. Dodatkowo specjalnie na Noc Wrzeszcza w ramach cyklu Vrest Niecodzienny zostało przygotowane nowe piwo Vrest Nocą – unikalny wrzeszczański kremowy lager, którego będzie można spróbować w Garnizonie Kultury i wybranych kawiarniach we Wrzeszczu.

 

Organizatorzy: Fundacja Palma, Garnizon Kultury

Partnerzy: Stary Maneż, Browar Vrest, Sztuka Wyboru, Koty na Płoty, Porysunki, Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza, iBedeker, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny

Patroni medialni: Notes na 6 tygodni, Magazyn Miasta, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk S.A., Nowe idzie od morza

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.