Opis

Noc Fado – portugalski fenomen na scenie Starego Maneżu

13 listopada 2023 roku o godzinie 20:00 Stary Maneż stanie się areną niezwykłego wydarzenia, które przeniesie nas do serca Portugalii i przyniesie nam zmysłową tęsknotę i pasję. Bo fado to nie tylko koncert, to prawdziwe przeżycie, które zainspiruje do refleksji i wsłuchania się w piękno portugalskiej tradycji muzycznej. Ana Rita Prada i Francisco Moreira, dwoje utalentowanych muzyków, zapewnią nam niezapomniany wieczór, podczas którego pieśni staną się mostem pomiędzy sercami artystów a publicznością.

Z pewnością będzie to wieczór pełen emocji i nostalgii, podczas którego muzyka zabrzmi w niecodziennej oprawie. Niepodrabialnego „portugalskiego bluesa” zaprezentuje nam dwoje wybitnych artystów

Francisco Moreira to niezwykle charyzmatyczny wokalista, który potrafi wciągnąć słuchacza w swój świat już od pierwszych dźwięków. Jego śpiew jest nie tylko melodyjny i wytworny, ale także przesiąknięty duchem tradycji, zaskakująco ożywczym i poruszającym. Jego wszechstronność nie odbiera autentyczności słów, które śpiewa, pozostając zawsze wiernym prawdzie wyrażanych emocji.

Wyjątkowy wieczór tworzyć będzie również Ana Rita Prada, artystka, której przygoda z muzyką fado rozpoczęła się od najmłodszych lat. Jej talent i pasja do muzyki przeniosły ją do tradycyjnych domów Fado, gdzie współpracowała z najbardziej renomowanymi artystami portugalskiej sceny muzycznej. Jej głos emanuje szczerym uczuciem i siłą interpretacji, przenosząc słuchaczy w wielobarwny świat emocji.

Atmosfera wieczoru fado jest absolutnie niepowtarzalna i nieporównywalna z żadnym innym muzycznym nurtem. To pieśni, które opowiadają historie o miłości, tęsknocie i ludzkich przeżyciach. To moment, w którym każdy dźwięk wydobywa się prosto z serca, poruszając dusze słuchaczy w hipnotyzujący sposób, nawet mimo bariery językowej. Kto choć raz słyszał na własne uszy występ artysty fado, ten długo wraca pamięcią do tych magicznych chwil. Kto jeszcze nie miał okazji – koniecznie musi poznać osobiście ten rdzennie portugalski fenomen.


Skład zespołu:
Francisco Moreira
Ana Rita Prada
Carlos Vicoso
Vasco Sousa
Francisco Pereira
Kwartet Virtuoso

___________________________________________________________________

FRANCISCO MOREIRA 

Francisco Moreira to kluczowe nazwisko nowej generacji fado. Obdarzony melodyjnym i urzekającym głosem, swoją autentycznością i zaangażowaniem porywa publiczność wszystkich pokoleń.

Od najmłodszych lat torował sobie drogę w muzyce i już teraz może pochwalić się licznymi osiągnięciami i znaczącymi momentami w swojej karierze. Godne uwagi są jego występy w sukcesach telewizyjnych, takich jak The Voice, zdobycie Grande Prémio Nacional de Fado RTP w 2013 roku oraz uznanie, jakie jego oryginalna twórczość otrzymała w głównych krajowych radiach, takich jak Antena 1, RádioAmália, Festival i Rádio Nova.

Oprócz częstej obecności w renomowanych domach fado, Francisco Moreira miał zaszczyt uświetnić niektóre z największych scen w kraju, w tym Coliseu do Porto, Casa da Música, Centro Cultural de Belém i Casino Estoril. Miał okazję występować u boku takich sław fado jak Carminho, Rodrigo, Maria da Fé, Hélder Moutinho i Rodrigo Costa Félix.

W jego dyskografii wyróżniają się albumy "Sonho de UmFadista" (2011), "Kiko" (2016) i "Todos os Fados São Meus" (2020). Teraz, w 2023 roku, przygotowuje się do wydania "Lugar", pierwszego albumu, w którym wciela się w rolę kompozytora i autora tekstów. Oprócz jego własnych dzieł, na albumie znajdą się utwory Marco Oliveiry, João Couto, Pedro Fernandesa Martinsa, Vidala Assisa, Yuri Reisa oraz kultowego duetu João Monge i João Gila.

 

Ten nowy i ekscytujący etap, który prezentuje nam Francisco Moreira, potwierdza go jako artystę kompletnego, coraz bardziej pewnego siebie i wyjątkowego, obiecującego odcisnąć swoje piętno na fado i muzyce portugalskiej.

 

ANA RITA PRADA

Ana Rita Prada urodziła się i wychowała w małym miasteczku Trás-os-Montes, na północy Portugalii. Jej rodzice od zawsze wspierali jej talent muzyczny. W wieku 6 lat nieustannie śpiewała w domu i była zachęcana do prezentowania swoich zdolności  na prywatnych przyjęciach odbywających się u jej bliskich krewnych.

W wieku 12 lat wzięła udział w znanym programie telewizyjnym pod tytułem „ Uma canção para ti”, emitowanym na kanale ogólnokrajowym, gdzie demonstrując swoje zdolności jako młoda artystka dotarła do finału. Jej edukacja obejmowała specjalistyczne szkolenie w konserwatorium muzycznym, gdzie studiowała grę na fortepianie, teorię muzyki i śpiew. Co więcej, wszechstronny charakter i zainteresowania Any sprawiły, że równolegle studiowała nauki biologiczne, uzyskując tytuł magistra biologii molekularnej i genetyki.

Początek jej kariery jako śpiewaczki Fado nastąpił, gdy w wieku 20 lat przeprowadziła się do Lizbony, gdzie połączyła swoje siły z kilkoma znanymi artystami występującymi w tradycyjnych domach Fado, w stolicy Portugalii.  Jako młoda profesjonalistka koncertowała między innymi w Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Kazachstanie. Obecnie Ana występuję regularnie w domach Fado w Alfama (Lizbona), np. w Guitarras de Lisboa.

Interticket Kup bilet