Opis

8 maja 2024 roku o godzinie 19:00 zapraszamy na kolejną odsłonę wieczoru z muzyką fado, która przeniesie nas do serca Portugalii.

 Bo fado to nie tylko koncert, to prawdziwe przeżycie, które zainspiruje do refleksji i wsłuchania się w piękno portugalskiej tradycji muzycznej. Mel i André Vaz, dwoje utalentowanych muzyków, zapewnią nam niezapomniany wieczór, podczas którego pieśni staną się mostem pomiędzy sercami artystów a publicznością.

Atmosfera wieczoru fado jest absolutnie niepowtarzalna i nieporównywalna z żadnym innym muzycznym nurtem. To pieśni, które opowiadają historie o miłości, tęsknocie i ludzkich przeżyciach. To moment, w którym każdy dźwięk wydobywa się prosto z serca, poruszając dusze słuchaczy w hipnotyzujący sposób, nawet mimo bariery językowej. Kto choć raz słyszał na własne uszy występ artysty fado, ten długo wraca pamięcią do tych magicznych chwil. Kto jeszcze nie miał okazji – koniecznie musi poznać osobiście ten rdzennie portugalski fenomen.

 Skład zespołu:

Mel, André Vaz , Carlos Vicoso, Vasco Sousa, Francisco Pereira

 __________________________________________________________________________________ 

MEL

Muzyka jest absolutną pasją w jej życiu. Ta pasja narodziła się w wieku zaledwie 7 lat, kiedy zaczynała od lekcji gry na pianinie. W 2015 roku wzięła udział w programie The Voice Portugal, gdzie dotarła do pierwszej 10. Kilka miesięcy później rozpoczęła się jej przygodę z fado, a w wieku 20 lat zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki, generowane przez różne odniesienia. W 2016 roku, w którym zaczęła zaczęła śpiewać Fado, zdobyła 1. miejsce w Grande Noite do Fado de Santa Maria Maior, w Coliseu dos Recreios. Regularnie występuje w najbardziej prestiżowych domach fado w Lizbonie, takich jak "O Faia" i "Sr. Vinho", gdzie była członkiem stałej obsady.

A dziś można ją znaleźć w najróżniejszych domach fado w Lizbonie, takich jak: "Clube De Fado", "Canto Da Atalaia", "Tasca do Chico", "Fama D’Alfama", "Lisboa Em Fado". Występowała również na takich imprezach jak Santa Casa Alfama, NOS Alive oraz międzynarodowych trasach koncertowych, takich jak Caixa Fado Festival w Luandzie. W 2017 roku zaczęła również brać udział w projekcie "Tasting Fado" w Teatrze Tivoli BBVA, który trwa do dziś. W 2018 roku po raz pierwszy została zaproszona do zaśpiewania podczas prezentacji albumu Orquestra Geração w ratuszu w Lizbonie.

Do tej pory wydała dwa single – "Pista De Dança" w październiku 2022 roku i "Promessas" w marcu 2023 roku – z tekstem i mjzyką jej autorstwa, a premiera jej albumu spodziewana jest na 2024 rok.

 

 ANDRE VAZ

Pierwszy kontakt z fado miał za pośrednictwem członków rodziny i przyjaciół, którzy byli miłośnikami fado. Od tamtej pory się w nim zakochał. W wieku zaledwie 9 lat wygrał Grande Noite do Fado w 1993 roku w Coliseu dos Recreios. Po tym udziale wydał wiele płyt, wystąpił w telewizji, wystąpił w filmie Manoela de Oliveiry, brał udział w europejskich serialach i musicalach w szczególności w musicalu "Amália" Filipe La Féria. André Vaz występuje w najbardziej prestiżowych teatrach fado w Lizbonie, jest częścią obsady Páteo de Alfama/Fado em Si i udanego projektu "Fado in Chiado".

Wydanie nowego albumu, który jest już czwartą edycją artysty, ma na celu odzyskanie części artystycznej i kulturowej historii fado, będącej wynikiem intensywnych badań nagrań dokonanych w latach 60., 70. i 80., ze szczególnym uwzględnieniem tego, że większość tematów nigdy nie została ponownie nagrana, poza ich twórcami. W tym projekcie wzięli udział - produkcja i gitara klasyczna - Diogo Clemente, gitara portugalska Ângelo Freire i Bernardo Couto, bad - Marino de Freitas. Celem było odtworzenie wybranych utworów, zachowanie ich poezji i nadanie im aktualnego i współczesnego brzmienia zgodnego z tą rzadką obecnie portugalską poezją popularną, dzięki czemu album ten wyróżnia się spośród wielu innych, a tym samym staje się kolejnym punktem odniesienia we współczesnym fado.

Interticket Kup bilet