Opis

Klemensiewicz / Kisiel - duet stworzony w 2015 roku z inicjatywy Jakuba Klemensiewicza grający autorską muzykę opartą na kolektywnej improwizacji.

Muzycy udzielają się w wielu trójmiejskich projektach muzycznych oraz są laureatami konkursów jazzowych - finaliści konkursu Jazz Juniors’19. Współpracują z Fundacją ks. Włodzimierza Sedlaka, dla której napisali muzykę do filmu dokumentalnego opisującego projekt "Piaśnica - Kultura miejsca”, a także brali udział w projekcie naukowym "The Mutual Relationship System by Dagmara Olejarz”, gdzie badali wpływ muzyki improwizowanej na człowieka.

Organizowali cykliczne koncerty pt. „Pianoworks” w murach Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracowali z Tymonem Tymańskim. Współpracują również z Nadbałtyckim Centrum Kultury, dzięki tej współpracy zagrali na koncercie stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego (Festiwal „Głos Sztuki”), którego są laureatami.

Najnowszym projektem duetu przy współpracy z Fundacją Sedlaka jest „Missa Pro Pace”. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej ze współczesną: XV-wiecznychgraduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną. Tytuł wydarzenia „Missa pro pace” (tł.msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego.

Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. W październiku 2019 roku miała miejsce premiera płyty z materiałem z w/w wydarzenia! Obecnie duet skupia się na wydaniu debiutanckiej płyty poświęconej ludowej muzyce kaszubskiej z Jastarni, z której pochodzi Jakub Klemensiewicz.