Opis

Wieloletnia tradycja Nocy Muzeów ożywia miasta na jedną majową noc w całej Europie. Także w Gdańsku od wielu lat mieszkańcy i przyjezdni ustawiają się w kolejkach, w celu uczestniczenia w atrakcjach tutejszych instytucji kulturalnych. Tego dnia w różnych obiektach i przestrzeniach na terenie Garnizonu Kultury w Gdańsku, odbędą się wydarzenia, poświęcone kulturze oraz historii tej części Gdańska.

Na Noc Wrzeszcza przygotowaliśmy program, który ma na celu zachęcenie mieszkańców tej części miasta, ale także osoby przyjezdne do samodzielnego odkrycia terenu, który przez wiele lat był niedostępny. To także możliwość poznania historii Wrzeszcza i Strzyży, ale także okazja do zagłębienia się w tajemnice przepływającej tu rzeki Strzyża, poznania architektonicznych detali dzielnicy i przypomnienie miejsc, których już nie ma. To również spotkania dotyczące historii dzielnicy, a wreszcie, zakotwiczenie w Garnizonie Kultury – prężnie rozwijającym się kwartale we Wrzeszczu.

Podczas Nocy Wrzeszcza w formie multimedialnej zaprezentujemy Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza, odbędzie się także spotkanie promujące książkę “Wrzeszcz na dawnej pocztówce, spacer drugi”. Browar Vrest otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, a w klubie Stary Maneż odbędą się projekcje filmów muzycznych. Rezydenci Alejki Rzemieślników przygotują liczne atrakcje i promocje specjalnie na tę okazję m.in. przygotowane przez EVG DSGN limitowane torby związane z Wrzeszczem. Zaplanowaliśmy też część artystyczną: Zuzanna Seweryna Dolega zaprezentuje jednonocną instalację „Temat: Rzeka”, a WRZEpracownia pokaże wystawę Piotra Bąkowskiego „Dysponea”. Zwieńczeniem tego intensywnego wieczoru będzie koncert zespołu Lost Education (Szamburski/Zakrocki/Piosik), a DJ Beniovska i VJ Knyp przygotują audiowizualny set, który w nocy zmieni oblicze elewacji Sztuki Wyboru. Zapraszamy!

PROGRAM:

17:00-1:00 Alejka Rzemieślników: EVC DSGN, Gruszki na Wierzbie, RCP Exhausts
17:00 Spacer po Wrzeszczu z Ewą Kowalską (start: Dolny Wrzeszcz)
18:00 Otwarcie jednonocnej instalacji Zuzanny Dolegi (Sztuka Wyboru, galeria, parter)
18:30 Otwarcie multimedialnej prezentacji Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza Katarzyny i Jakuba Szczepańskich (Sztuka Wyboru, Sala Kolumnowa, I piętro)
19:00-00:00 Zwiedzanie Browaru Vrest (Stary Maneż)
19:00 Warsztaty szycia toreb (Pracownia Koty na płoty)
19:00-0:00 Projekcje filmów (Stary Maneż)
20:30 Wernisaż wystawy prac Piotra Bąkowskiego [WRZEpracownia]
21:00 Koncert zespołu Lost Education: Szamburski, Zakrocki, Piosik (Stary Maneż, scena plenerowa)
22:00 Beniovska DJ Set (Sztuka Wyboru) + VJ Knyp

Program

Lost Education
Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki (SzaZa) to artyści, którzy niemal od dwóch dekad aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej. Z projektami muzycznymi, filmowymi oraz tanecznymi zjechali Polskę, Europę, USA, Urugwaj, Japonię, Chiny, na Islandii kończąc. Obaj współtworzą środowisko Lado ABC, którego konsekwentna działalność przyczyniła się do dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Hanna Piosik jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek warszawskiej nowej fali. Razem jako Lost Education grają improwizowane utwory do wybranych tekstów Williama S. Borroughsa. Muzyka Szamburskiego i Zakrockiego, wsparta głównie na brzmieniu przetworzonych klarnetów, altówki, mbiry oraz moogów i zapętleń́ daje senną, oniryczną, a czasem również niezwykle dynamiczną podstawę dla wokalu zjawiskowej Hanny Piosik, która swobodnie interpretuje i żongluje prozą Burroughsa.
Stary Maneż - scena plenerowa, g. 21:00

Zwiedzanie Browaru Vrest
Znajdujący się w Starym Maneżu Browar Vrest z powodzeniem przywraca we Wrzeszczu tradycje piwowarstwa, które od samego początku były częścią krajobrazu dzielnicy. W ramach Nocy Wrzeszcza w Garnizonie Kultury zapraszamy na wieczorną wycieczkę z komentarzem piwowara oraz spotkanie z kulturą rzemieślnictwa. Będziecie mieli okazję poznać browar od przysłowiowej podszewki i porozmawiać z piwowarem Vresta na temat tajników warzenia piwa: tych dotyczących procesu produkcji, używanych surowców, jak również legend miejskich związanych z piwem. Podsumowując: wpadajcie, oglądajcie, pytajcie. Dla autorów najciekawszych pytań znajdzie się coś do degustacji.
Browar Vrest w Starym Maneżu g. 19:00-00:00, grupy dziesięcioosobowe wchodzą co 30 minut / Zapisy: info@starymanez.pl

Cyfrowe Muzeum Wrzeszcza
Inicjatywa Katarzyny i Jakuba Szczepańskich ma na celu zbieranie i udostępnianie materiałów, będących głównie w zbiorach prywatnych, związanych z historią Wrzeszcza. Autorzy książki “Wędrówki po Wrzeszczu” chcą aby historia wielu miejsc i ludzi na nich przedstawionych nie odeszła w niepamięć, ale również dokonują inwentaryzacji wrzeszczańskich skarbów: pieców, oryginalnych drzwi i okien, kominków, schodów, posadzek, sztukaterii, boazerii i witraży, by ukazać światu ich wyjątkowość i piękno. W postaci dwóch prezentacji multimedialnych, koncentrujących się na przestrzeniach Wrzeszcza, których już nie ma oraz detalach architektonicznych, zaprezentują wybór ze swoich archiwów, opatrzony krótkim wykładem.
Sala kolumnowa, Sztuka Wyboru, g. 18:30

Spacer z Ewą Kowalską
Ewa Kowalska, założycielka projektu iBedeker.pl, dedykowanego turystom, organizatorom wycieczek, przewodnikom turystycznym i miłośnikom Trójmiasta, zaprasza na spacer i odkrywanie tajemnic Wrzeszcza. Podczas spaceru przygotowanego specjalnie na Noc Wrzeszcza, poznamy historię nieoczywistych miejsc tej dzielnicy, zejdziemy z głównych szlaków aby odkryć zapomniane przestrzenie i często nieznane części gdańskiej dzielnicy, okraszonych ciekawymi historiami na ich temat.
Start: Wrzeszcz Dolny, g. 17:00

Wrzeszcz na dawnej pocztówce
Pod takim tytułem ukazała się książka z niemal 100 przedwojennymi pocztówkami uwieczniającymi Wrzeszcz, które Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski, we współpracy z Krzysztofem Grynderem, kolekcjonerem i wydawcą, opatrzyli rozbudowanymi, historycznymi opisami. Po sukcesie pierwszej części wydanej w 2014 roku, autorzy przygotowali drugą – wędrują w niej od strony Brętowa, od dawnego majątku Srebrzysko, przez ulicę Partyzantów, w okolicach Góry Jana, gdzie działała restauracja Zinglera, a także odwiedzają luksusowe wille przy Jaśkowej Dolinie. Podczas spotkania opowiedzą o zbieraniu materiałów, miejscach, które odwiedzili i tym jak powstawała publikacja.
Kawiarnia Sztuka Wyboru, g. 19:30 / Prowadzenie: Jakub Knera

Zuzanna Seweryna Dolega “Temat: Rzeka”
Jednonocna instalacja dźwiękowo-świetlna Zuzanny Serweryny Dolegi nawiązuje dialog z historią potoku Strzyża, a także odnosi się do wpływu, jaki miał on na rozwój dzielnicy Wrzeszcz i Strzyża. Niegdyś napędzał młyny, kuźnice, tartaki, dziś jest niewidocznym elementem w tkankce miejskiej, wypieranym przez infrastrukturę miasta. Jego historia i geografia jest punktem wyjściowym do audiowizualnej instalacji artystki złożonej z rzeźby wykonanej w technice pirografii i nagrań terenowych.
Zuzanna Seweryna Dolega jest studentką Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP Gdańsk i pracuje na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w Pracowni Rysunku Koncepcyjnego profesora Romana Gajewskiego. Jest m.in. laureatką Stypendium Prezydenta Miasta Gdyni i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii.
Galeria Sztuki Wyboru, start g. 18:00 / Kuratorka: Natalia Koralewska

Wieczór filmów Damiena Chazelle

Podczas Nocy Wrzeszcza Stary Maneż zamieni się w kino! Nierozerwalnie pozostanie w nim jednak muzyka, ponieważ przez cały wieczór będzie można oglądać filmy amerykańskiego reżysera Damiena Chazelle, związane z jazzem. Zobaczymy nagrodzony sześcioma Oscarami musical o pianiście granym przez Ryana Goslinga oraz reżyserce, w której rolę wcieliła się Emma Stone, uroczą, opowieść o perypetiach bohaterów, których los nieustannie wiąże się z muzyką oraz film, który przedstawia relację między ambitnym studentem jazzu i jego surowym nauczycielem.
Stary Maneż, g. 19:00

DJ Beniovska + VJ Knyp
Beniovska to młoda dj’ka poszukująca twórczej formy wyrazu artystycznego w obszarze muzyki dark techno, experimental i ambient. Podczas Nocy Wrzeszcza zaprezentuje materiał będący dźwiękową retrospektywą, powiązaną z energią wodną, dominacją przemysłu i odmiennymi stanami świadomości oraz autorski dj set inspirowany wyjazdem do południowej Azji. Oprawę wizualną zapewni VJ Knyp, członek kolektywu artystycznego Gnojki. Wizualizacje dotyczące relacji pomiędzy wodą, ciałem i maszyną, odnoszące się do tego, jak rzeka Strzyża wpłynęła na okolicę, rozświetlą okna kawiarni Sztuka Wyboru, tworząc barwne wizualnie widowisko.
Ogródek Sztuki Wyboru, g. 22:00 / Kuratorka: Natalia Koralewska

Warsztaty Koty na Płoty
Koty Na Płoty to miejsce, gdzie zarówno dorośli jak i dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z szyciem na maszynie lub rozwijać pasję pod opieką doświadczonych specjalistów. Pracownia oferuje szeroką gamę kursów o różnym stopniu zaawansowania i bardzo urozmaiconej tematyce. Podczas Nocy Wrzeszcza odbędą się tu warsztaty szycia toreb typu shopper z nadrukiem linorytowym widoku na Garnizon.
Pracownia Koty na płoty, g. 19:00-21:00 / Obowiązkowe zapisy: karola@kotynaploty.pl

Piotr Bąkowski „Dysponea”
Wystawa "Dysponea" odnosi się do medycznego terminu, który określa stan gwałtownych duszności. To reakcja na stan przebodźcowania wizualnego, którego artysta nie jest w stanie uniknąć w jego życiowej przestrzeni. Ciągłe ataki intensywnych kolorów, przeskalowanych nienaturalnie szeroko uśmiechniętych twarzy z reklam, wciąż oświetlonych szklanych budynków, tysięcy zdjęć w mediach, zjawisk, od których nie sposób uciec poddając się rytmowi codziennych "normalnych" czynności - wszystko to spowodowało w artyście konieczność odreagowania i interpretacji. Piotr Bąkowski ukończył dyplom w pracowni prof. Hugona Laseckiego; specjalizuje się w grafice warsztatowej, sitodruku i malarstwie ściennym.
Wernisaż g. 20:30, WRZEpracownia

Alejka Rzemieślników
Podczas Nocy Wrzeszcza specjalne atrakcje przygotowali rezydenci pawilonów w Garnizonie Kultury, którzy rozstawią leżaki, aby w ich okolicy można było spędzić luźny i niezobowiązujący wieczór. EVC DSGN, duet produkujący unikalne i limitowane edycje ubrań, przygotował na tę okazję specjalną wyprzedaż i wyjątkową premierę najnowszej kolekcji, podczas której będzie można zaopatrzyć się w ściśle limitowaną serię worków inspirowanych Wrzeszczem. Gruszki Na Wierzbie, którzy wykonują ręcznie meble z drewna sosnowego i palet, zaoferują rabaty -10% na stoliki zamówione do końca lipca. RCP Exhausts, firma produkująca układy wydechowe wykonane ze stali nierdzewnej, zaplanowała na ten wieczór specjalne rabaty oraz konkurs w którym będzie można wygrać udział w lidze torowej RCP x Autodrom Pomorze Time Attack.
Alejka Rzemieślników, 17:00-1:00

Więcej: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow

Organizatorzy:
Palma, Sztuka Wyboru, Stary Maneż, Browar Vrest

Partnerzy:
WRZEpracownia, Koty na płoty, EVC DSGN, Gruszki na Wierzbie, RCP Exhausts, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny

Patroni:
Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Nowe idzie od morza